Ustawa o ochronie lokatorów a podwyżka czynszu. Nieruchomość w spadku a postępowanie podatkowe. Przed kupnem domu na rynku wtórnym. Mieszkanie z hipoteką na sprzedaż. nieruchomości, mieszkania konin, domy, działki, grunty, lokale, sprzedaż, kupno, wynajem, zamiana

Nieruchomości Konin

dom jednorodzinny w budownictwie

Czas oddawania ciepła - Okres w jakim materiały uwalniają do pomieszczenia zgromadzone w nich ciepło. Im dłuższy czas oddawania ciepła materiałów, tym wolniej będzie wychładzać się pomieszczenie. W przypadku piecy podaje się go, by określić przez jaki czas powietrze będzie ogrzewane po wyłączeniu lub wygaszeniu urządzenia.

finanse: domu, mieszkania

Limit kredytowy - limit wyliczony na podstawie zdolności kredytowej. Jest on uzależniony od indywidualnej zdolności kredytowej. Najczęściej jest to wielokrotność dochodu, jednak banki mogą mieć indywidualnie ustalone czynniki wpływające na wysokość limitu, np. fakt jak długo jest się klientem danego banku, czy posiada się jakiś inny produkt w danym banku.

ubezpieczenie - nieruchomości

franszyza integralna - wysokość szkody wyrażona w złotych, do której nie wypłaca się odszkodowania. W przypadku, gdy wysokość szkody przekroczy ustalona w umowie ubezpieczenia franszyzę integralną, odszkodowanie wypłacane jest w pełnej wysokości.

Nieruchomość w spadku a postępowanie podatkowe

Po uprawomocnienia się postanowienia sądu o stwierdzeniu nabyciu spadku w tym nieruchomości, spadkobiercy muszą zgłosić się w urzędzie skarbowym i rozliczyć się z podatku od spadku po zmarłym (mają na to 6 miesięcy). Wszystkie sprawy związane z podatkiem od spadków reguluje ustawa o podatku od spadków i darowizn. Urzędem skarbowym właściwym do złożenia zeznania podatkowego jest ten urząd, w którego rejonie znajduje się odziedziczony majątek. Jeśli poszczególne składniki spadku (chodzi głównie o nieruchomości) znajdują się na obszarze właściwości kilku urzędów skarbowych, zeznanie trzeba złożyć w urzędzie ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy. We właściwym urzędzie skarbowym spadkobiercy na formularzu zeznania podatkowego podają, co wchodzi w skład spadku, a także określają wartość tych rzeczy. W zeznaniu wymienia się też długi obciążające spadek, które pomniejszają jego wartość, a więc i podatek.

Takimi długami są na przykład obciążenia z tytułu zapisów i poleceń zamieszczonych w testamencie; wypłaty z tytułu zachowku; koszty ostatniej choroby spadkodawcy, jeśli nie zostały pokryte za jego życia z jego majątku, a także koszty jego pogrzebu i koszty postępowania spadkowego. Ponadto jeśli po złożeniu zeznania okaże się, że w skład spadku wchodzą rzeczy, których w zeznaniu nie uwzględniono, albo też wyszły na jaw nowe okoliczności uzasadniające ustalenie podatku w innej kwocie niż wynikająca z zeznania wówczas podatnik może złożyć zeznanie korygujące.

Jeżeli w skład spadku wchodzi nieruchomość lub spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, konieczna jest dla tej umowy forma aktu notarialnego. Natomiast, jeżeli spadkobiercy nie są zgodni, co do sposobu podziału majątku, wówczas każdy z nich może żądać sądownego jego podziału wnosząc do sądu wniosku o dział spadku.

nieruchomości konin, nieruchomości w koninie

nieruchomości, mieszkania konin, domy, działki, grunty, lokale, sprzedaż, kupno, wynajem, zamiana

mieszkanie w budownictwie

Wentylacja mechaniczna - Potocznie nazywana jest przymusową. System wymiany powietrza w budynku niezależny od warunków atmosferycznych. Przepływ powietrza jest wymuszany przez wentylatory np. w najprostszej odmianie wentylacji mechanicznej zamontowane w kanałach wentylacyjnych. Odmiany wentylacji mechanicznej zależą m.in. od sposobu wymiany powietrza, kierunku ruchu powietrza, różnicy ciśnień w budynku i poza nim. W przypadku zamontowania wentylacji mechanicznej możliwe jest też chłodzenie lub dowilżanie powietrza w domu. Systemy z wbudowanym rekuperatorem pozwalają na odzysk ciepła z usuwanego powietrza.

prawo: lokale

Świadectwo energetyczne - Poza nowo wybudowanymi obiektami świadectwa energetyczne muszą być sporządzane także dla budynków starych, które są już użytkowane, a które są wprowadzane do obrotu, czyli np. wynajmowane lub sprzedawane. Obowiązek posiadania certyfikatów energetycznych nie oznacza jednak, że nie jest możliwa sprzedaż lub wynajęcie lokalu, bez świadectwa energetycznego. Nowelizacja prawa budowlanego nie wprowadza bowiem żadnych sankcji za brak świadectwa, jak np. kara grzywny czy nieważność umowy sprzedaży nieruchomości. Nowelizacja nie stanowi także, że bez tego dokumentu notariusz nie może sporządzić aktu notarialnego. W praktyce zatem to kupujący mieszkanie lub dom albo wynajmujący dany lokal decyduje o tym, czy przy tego typu transakcji lokalu już używanego konieczne jest świadectwo energetyczne. Jeżeli nabywca lub najemca zażąda przedstawienia świadectwa, to zbywca lub wynajmujący ma obowiązek jego posiadania. Jeżeli jednak nabywca lub najemca takiego żądania nie zgłosi, to sprzedaż lub wynajęcie mieszkania czy innego lokalu, np. użytkowego, możliwa jest bez świadectwa.

Przekroczenie granicy - w razie przekroczenia granicy przy wznoszeniu budynku lub innego urządzenia właściciel nieruchomości sąsiedniej nie może wystąpić o przywrócenie stanu poprzedniego. Wyjątek od tej zasady ma miejsce, gdy bez nieuzasadnionej zwłoki sprzeciwił się przekroczeniu granicy albo grozi mu z tego tytułu niewspółmiernie wielka szkoda.

nieruchomość w ubezpieczeniach

Ubezpieczenie domu / mieszkania - Umowę ubezpieczenia zawiera się na wniosek Ubezpieczającego na okres roczny bądź okres krótszy lub dłuższy od roku (ubezpieczenie krótkoterminowe, długoterminowe) w zależności od potrzeb lub okoliczności. Najczęściej jest to okres 12 miesięcy.

wartość w stadium budowy - wartość nową budynku na dzień zawarcia umowy ubezpieczenia, powiększoną o koszty robót budowlanych, instalacyjnych lub elektrycznych, planowanych do wykonania w okresie ubezpieczenia.

finanse: sprzedaż mieszkania

Zmiana waluty kredytu - w każdej chwili istnieje możliwość zmiany waluty kredytu, jest to tzw. przewalutowanie kredytu. Sporządzany jest pisemny aneks. Przewalutowanie kredytu wiąże się jednak w większości przypadków z pobraniem przez bank dodatkowej opłaty z tytułu przeprowadzenia takiej operacji. Opłata pobierana jest zgodnie z umową kredytu oraz/lub tabelą opłat danego banku.

LTV (z ang. loan to value) - wskaźnik, który określa wysokość kredytu w stosunku do wartości zabezpieczenia (czyli np. wartości nieruchomości). Służy przede wszystkim do ustalania wysokości oprocentowania. Im niższy jest współczynnik LTV, tym niższe oprocentowanie może zaproponować bank. Zwyczajowo przy LTV przekraczającym 80%, banki wymagają dodatkowego ubezpieczenia tzw. brakującego wkładu własnego.

Nieruchomości Konin © 2024

Ustawa o ochronie lokatorów a podwyżka czynszu. Nieruchomość w spadku a postępowanie podatkowe. Mieszkanie z hipoteką na sprzedaż. Przed kupnem domu na rynku wtórnym. nieruchomości, mieszkania konin, domy, działki, grunty, lokale, sprzedaż, kupno, wynajem, zamiana